Implanty zębów i protetyka

zdrowe zębyImplanty i protezy – specjalność naszego gabinetu

Od początku działania naszych gabinetów stomatologicznych zajmujemy się implantologią i protetyką. Zyskaliśmy przez ten czas bogate doświadczenie w radzeniu sobie nawet z trudnymi przypadkami. Chętnie doradzimy Państwu w wyborze najlepszych implantów zębów, protez czy innych rozwiązań z dziedziny protetyki. Śledzimy najnowsze trendy w tych dziedzinach i stale poszerzamy naszą wiedzę, aby móc zapewnić naszym Pacjentom pomoc stomatologiczną na najwyższym poziomie.

Protetyka

Protetyka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom Pacjentów mających braki w uzębieniu, złamane zęby oraz zęby wymagające zmiany kształtu lub ustawienia czy usunięcia trwałych przebarwień. Nowoczesne rozwiązania protetyczne pozwalają też zapełnić duże przerwy między zębami.

Proponowane przez nas uzupełnienia protetyczne poprawiają komfort żucia i mówienia oraz zmieniają na korzyść profil twarzy.
Nasza oferta obejmuje:

– ruchome: protezy osiadające, szkieletowe, szynoprotezy, protezy unilateralne
– nieruchome: korony/mosty metalowe (chrom-nikiel, złoto), licowane kompozytem lub porcelaną, galwanoforming, teleskopowe
– korony/mosty pełnoceramiczne: Finess/Degu-Dent, Empress I i II, Cyrkon, mosty adhezyjne
– prace kombinowane – indywidualne rozwiązania, protezy na zatrzaskach, zasuwach, zamkach, protezy na teleskopach

Implantologia i implantoprotetyka

Implantologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina stomatologii pozwalająca efektywnie uzupełniać braki w uzębieniu. Ma tu swój udział chirurgia stomatologiczna (wszczepienie implantu zęba) oraz protetyka (odbudowa zęba na implancie). Implanty nie ustępują wyglądem ani funkcjonalnością naturalnemu uzębieniu, co jest ich atutem w porównaniu z protezami. Mając implanty, można tak samo gryźć, rozmawiać czy uśmiechać się jak przy prawdziwych zębach. I co równie ważne – efekt kuracji jest trwały.

Kto jest twórcą implantologii?

Za twórcę współczesnej implantologii uważany jest Per-Ingmar Branenmark, profesor ze Szwecji, który odkrył, że tytan integruje się z kośćmi. Daje to możliwość wykorzystania wszczepów tytanowych jako podpory nowych zębów. Pierwszy zabieg wszczepienia implantu zęba przez profesora miał miejsce w 1965 roku. Wszczepione wówczas implanty służą Pacjentowi do dziś.

Kiedy zdecydować się na implanty?

W przypadku straty jednego lub więcej zębów, warto pomyśleć o zastąpieniu ich implantami. W naszych gabinetach wykorzystujemy metodę, która pozwala osadzać implanty w kości, dzięki czemu funkcjonują one tak samo jak naturalne zęby. Implanty polecane są szczególnie w sytuacjach, gdy dochodzi do utraty zębów, na przykład w wypadku komunikacyjnym. Są też doskonałą alternatywą dla ruchomych protez mogących powodować dyskomfort w kontaktach towarzyskich.

W czym implant jest lepszy od mostu lub protezy?

Warto pamiętać, że po stracie zęba z korzeniem, zanikają również kości szczęki. Można temu zapobiec wstawiając implanty, które do tego pozwalają zachować naturalny wyraz twarzy. W przeciwieństwie do implantów zębów, mosty i protezy nie zastąpią zęba ani korzenia, ani też nie powstrzymają zaniku kości. W niektórych przypadkach mogą nawet ten zanik przyśpieszyć. Ponadto, aby założyć most, dentysta musi oszlifować sąsiednie zęby, nawet jeśli są zdrowe. Szlifowanie może prowadzić do osłabienia zęba, a nawet do rozwinięcia się stanów zapalnych wymagających leczenia kanałowego. Dzięki wszczepieniu implantu Pacjent może uniknąć tych wszystkich przykrych konsekwencji. Na implanty powinny zdecydować się również osoby zmagające się z liczniejszymi ubytkami w uzębieniu. Mogą być one podporą dla protez zębowych, uwalniając od konieczności używania klejów i klamer.

Przebieg leczenia protetycznego:

Konsultacja i diagnostyka

W czasie pierwszej wizyty w naszym gabinecie przeprowadzamy konsultacje z Pacjentem w zakresie jego problemów protetycznych oraz oczekiwań co do kuracji. Kolejnym krokiem jest badanie stanu jamy ustnej, diagnostyka radiologiczna oraz wywiad ogólnomedyczny. Po zabraniu tych wszystkich informacji, możemy zaproponować Pacjentowi odpowiednią terapię implantologiczną oraz indywidualny plan leczenia.

Zabieg chirurgiczny

Zabieg umieszczenia implantu w kości jest bezbolesny, gdyż wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym. Jeśli pojawiają się po nim jakieś dolegliwości, nie są one większe od tych, które towarzyszą usunięciu zęba.
Integracja trwa standardowo około 3-6 miesięcy i zależy od miejsca, w którym implant został wszczepiony. Na ten czas Pacjentowi zakładane jest tymczasowe uzupełnienie.

Odbudowa protetyczna

Jest końcowym etapem kuracji i następuje po integracji implantu z kością. Często dla uzyskania optymalnego efektu kosmetycznego zakładane są mosty lub korony tymczasowe, które mają odpowiednio ukształtować tkanki miękkie wokół implantów. Istotne jest to zwłaszcza na odcinku przednim, gdzie estetyka stanowi kluczowy element powodzenia leczenia implantoprotetycznego. Aby na długo cieszyć się nowym, estetycznym uzębieniem, Pacjent powinien pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych.